İş Görüşmesinde 5 Altın Kural

İş Görüşmesinde 5 Altın Kural

1. İstekli Olun

YKC Grup Bilişim olarak, müşterilerimize adayları hangi kriterlere göre değerlendirdiklerini ve elediklerini sorduk. Müşterilerimiz, adaylarla yaptıkları görüşmelerde öncelikle olarak adayların söz konusu pozisyon için istekli olup olmadıklarına baktıklarını söylediler. Adayların gözlerinde “ben bu firmada, bu pozisyon için çalışmayı çok istiyorum” ifadesini görmenin en öncelikli kriterleri olduklarını ve isteksiz adayları doğrudan elediklerini belirttiler. Bu sebeple, firma ve pozisyon için istekli olmanız sizin için faydalı olacaktır.

2. Firma Hakkında Araştırma Yapın

Yukarıdaki pozisyon detayında firma hakkında kısa bir bilgi bulunmaktadır. Ancak, firmanın web sitesinden daha detaylı bir araştırma yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Firma hakkındaki araştırmanızı yazılı olarak görüşme sırasında yanında bulundurun, görüşme sırasında bu notlarınıza bakarak firma hakkında araştırma yaptığınızı karşı tarafa yansıtın.

3. Pozisyon Hakkında Araştırma Yapın

Yukarıdaki pozisyon detayında pozisyon hakkında kısa bir bilgi bulunmaktadır. Pozisyon tanımını yazdırarak görüşme sırasında yanınızda bulundurun. Görüşmeniz sırasında, pozisyon tanımındaki her bir madde üzerinden geçerek, yetenek ve deneyimlerinizin pozisyon için uygun olduğunu belirtin, gerekli durumlarda yetenekleriniz ile ilgili örnekler verin.

4. İyi Görünmeye Dikkat Edin

Kurumsal bir firmaya gidiyorsanız; takım elbise, kıravat ve klasik ayakkabı giyin. Kurumsal olmayan küçük bir firmaya gidiyorsanız; smart casual bir giyim tarzı tercih edin. Hava serinse, kıravat takmadan blazer ceket, uzun kollu gömlek, spor kumaş pantolon ve klasik bir ayakkabı giyebilirsiniz. Hava sıcaksa, ceket giymeden sadece uzun kollu bir gömlek giyebilirsiniz. Ancak, kesinlik kot pantolon giymeyin.

5. Görüşmeyi Şu Sırayla Yürütün

Görüşmeyi şu sırayla yürütün:

  • Görüşmecinin size hakkınızda soru sormasına izin vermeden, kendinizi tanıtmak için müsaade isteyin ve özgeçmişiniz üzerinden, 5-10 dakika içersinde kendinizi tanıtın.
  • Firma hakkında araştırma yaptığınızı söyleyin ve notlarınız üzerinden 1-2 dakikada firmadan bahsedin ve firmada çalışmayı istediğinizi belirtin.
  • Pozisyon için uygun olduğunuzu belirtin ve notlarınız üzerinden 1-2 dakikada pozisyonun her bir niteliği hakkında yeteneğinizden bahsedin.

Özetle

  • İyi görünmeye dikkat edin.
  • İstekli olun. Firmayı ve pozisyonu istediğinizi tüm görüşme sırasında en az 3 kere belirtin.
  • Yanınıza şunları alın: 1) Özgeçmiş 2) Firma hakkında bilgi 3) Pozisyon hakkında bilgi.
  • Görüşmeyi sırayla özgeçmişiniz, firma ve pozisyondan bahsederek yürütün.