Spice Danışmanlığı

SPICE Danışmanlığı Nedir?

ISO SPICE 15504 Nedir?

Bu makalemizde Spice Danışmanlık veya Spice Danışmanlığı olarak bilinen konular işlenecektir. Spice danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bilindiği üzere, yazılım geliştirme süreci birçok aşamadan oluşan ve birçok farklı görevdeki personelle birlikte yürütülen bir oldukça detaylı bir süreçtir. Temel olarak; Analiz, Tasarım, Kodlama ve Test olarak 4 bölüme ayrılan Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü aslında, daha birçok alt adımdan oluşmaktadır. Daha kaliteli ve daha az hatalı, dolayısıyla da daha düşük maliyetli yazılımlar üretebilmek için Spice Danışmanlığı gibi birçok kalite yönetim sistemi ortaya çıkmıştır. ISO 9001, yazılım geliştirme süreçlerini de yönetmekle birlikte, hemen hemen tüm sektörlerde başarıyla uygulanabilen bir kalite yönetim sistemidir. Fakat, ISO 9001 bir süre sonra yazılım geliştirme süreçlerini yönetmekte tam olarak yeterli olamadığından, sadece yazılım geliştirme süreçlerine özel bazı kalite yönetim sistemleri ortaya çıkmıştır. ISO 15504 SPICE da, bu maksatla ortaya çıkmış uluslararası bir kalite yönetim sistemidir. SPICE kelimesi “Software Process Improvement and Capability dEtermination” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir kısaltma olup Türkçesi “Yazılım Süreci İyileştirme ve Yetenek Belirleme” şeklindedir.

ISO 15504 SPICE danışmanlık kalite yönetim sistemi ile firmada tüm yazılım geliştirme süreçlerinin kaliteli bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere bir Kalite Yönetim Sistemi kurulur. Spice Danışmanlığı ile geliştirilecek olan Kalite Yönetim Sistemi firmadaki görev tanımlarını, yazılım geliştirme prosedür ve talimatlarını, doküman şablonlarını, formları ve tüm standartları içermektedir. Daha sonra, tüm firma personeli SPICE sisteminde belirtilen görev, prosedür, talimat ve standartlara uygun şekilde, analiz, tasarım, kodlama ve test süreçlerini yürütürler. Bu süreçler sırasında Spice danışmanlık hizmetimizde belirteceğimiz tüm dokümanlar şablonlara ve formlara uygun olarak üretilir.

ISO 15504 SPICE Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Bilgi Toplumu Daire Başkanlığı, Kalkınma Bakanlığı gibi birçok resmi kurum; kamuya yazılım hizmeti veren firmalar için ISO 15504 SPICE belgesine sahip olmayı zorunlu hale getirmiştir. Bunun dışında; Spice Danışmanlığı ile firmaların uluslararası standartlarda yazılım geliştirmeleri ile birlikte SPICE kalite yönetim sistemini kurmaları ürün ve hizmet kalitelerini ve dolayısıyla müşterilerinin memnuniyeti artıracaktır.

ISO 15504 SPICE Faydaları Nelerdir?

Performans Yönetimi: Tüm kalite yönetim sistemlerinin en temel amacı işlerin, süreçlerin ve çalışanların performanslarını ölçmek ve değerlendirmektir. Bu maksatla, Spice Danışmanlığı ile öncelikle tüm işler, süreçler ve çalışanlar için Key Performance Indicator (KPI) denilen kontrol noktaları belirlenir. Daha sonra, bu KPI değerleri sürekli olarak ölçülerek, işlerin anlık durumları, çalışanların performansları ve hatta tüm süreçlerin iyileştirme ihtiyaçları kolaylıkla ölçülebilir ve değerlendirebilir. Değerlendirme sonucuna göre, işlerinizi yeniden takvimlendirebilir veya önceliklerini değiştirebilirsiniz, çalışanlarınızın proje içinde görevlerini değiştirebilir, başka projelere kaydırabilir, performanslarına göre ödüllendirme yapabilirsiniz. Süreçlerle ilgili aldığınız KPI ölçümlerine göre de, Spice Danışmanlığı ile alt süreçlerinizle ilgili bir tıkanıklık veya verimsizlik varsa, bunları düzelterek firmanız içinde yürütülen süreçlerinizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

Kod Kalitesi: Spice Danışmanlığı ile firmanızda SPICE kalite yönetim sistemini kurarak, analiz, tasarım, kodlama ve test aşamalarını uluslararası standartlara göre yürütür, daha az hatalar içeren, çok daha yüksek kalitede yazılımlar elde edersiniz.

Düşük Maliyet: SPICE kalite yönetim sistemi ile kodlarınızdaki hata sayısı azalır; hata düzeltme, yeniden düzeltme gibi aşamaları tekrar tekrar yürütmekten kurtulursunuz, dolayısıyla Spice Danışmanlık hizmeti alarak yazılım geliştirme maliyetleriniz düşer.

Yüksek Hız: SPICE danışmanlığı sayesinde yazılımlarınızda hata, düzeltme, test gibi rework’ler yok denecek kadar azalır ve böylece yazılımlarınızı çok daha kısa sürelerde tamamlarsınız.

Müşteri Memnuniyeti: Spice Danışmanlığı hizmetimizden faydalanarak ISO 15504 SPICE ile, daha az hatalı, daha kaliteli yazılımları çok daha kısa sürelerde tamamlayarak, müşteri memnuniyetinizi yüksek seviyede tutarsınız.

Spice Belgesi Almak İçin Ne Yapmalı?

İşletme sahibi firmasına ait spice belgesi almaya karar verdiğinde, Türk Standartları Endüstri kurumuna başvurmaları gerekir. Ancak belgenin işletmeye verilebilmesi için yasal anlamda belirlenmiş hususlara uyum sağlanması şartları unutulmamalıdır. Firma yetkilileri spice belgelerinin alım işlemlerinin teferruatlarıyla uğraşmak istemediklerinde spice danışmanlık firmalarından destek alabilirler. Spice danışmanlık firmaları alanında almış oldukları eğitimler ve deneyimleri sayesinde işletmeye uygun olan spice belgelerinin kolaylıkla çıkarılmasına yardımcı olur.

Spice danışmanlık, özelinde spice belgelerinin alımında en dikkat edilmesi gereken hususların başında ise belge için talep edilen projenin alt yapısının doğru biçimlendirilmesidir. Ayrıca firmanın satış sonrası müşteri memnuniyeti kazanması, teknik destek temini ve risk analizlerinin doğru yapılması da spice belgesi sahibi olmak için büyük önem taşır.

Spice Belgesi İşlem Süreçleri

Spice danışmanlığı ile belgenin alınabilmesi için firmanın belirli bir süre denetiminin sıkı tutulması gerekir. Bu anlamda spice danışmanlık, firmaları işletmelerin belge sahibi olabilmeleri için firma dökümanlarının hazırlanması, firmanın TSE belgesine başvuru yapılması, başvuru dokümanlarının incelenmesi, firma planlama toplantılarının gerçekleşmesi, denetimin gerçekleşmesi ve belgelendirme komitesi karar belgesinin verilme süreçlerini takip altına alır. Spice danışmanlığı ve belgelerin işlem süreçleri ortalama 3 ay gibi bir süreyi kapsar.

Spice belgeleri iletmenin hizmet verdiği sektöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Firmanın uygunluk gösterdiği belgenin kararı danışmanlık firmaları tarafından belirlenir. Spice belgelerinin alınmasında danışmanlık firmalarının rolü büyüktür. Bu neden ile belge almadan önce mutlaka spice danışmanlık hizmeti için firma araştırması yapılmak büyük avantaj sağlar.