Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?

Kişi Güvenlik Belgesi

Bir firmada gizlilik dereceli malzemeye, bilgiye veya dokümanlara nüfuz edecek kişilerin Kişi Güvenlik Belgesine (KGB) sahip olması zorunludur.

Kişi Güvenlik Belgesi
Kişi Güvenlik Belgesi

Kimler Kişi Güvenlik Belgesi Almalıdır?

Firmanın şirket hissedarları, yönetim kurulu üyeleri, üst yönetim ve gizlilik dereceli projelerde çalışacak personel için aşağıda belirtilen durumlarda Kişi Güvenlik Belgesi alınması gerekir:

  • Firmanız için Tesis Güvenlik Belgesi almak istiyorsanız (Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız)
  • Firmanız için Kuruluş İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Firmanız Kontrole Tâbi Listede yer alan bir malzemeyi üretiyor ise ve bu malzeme için Üretim İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Firmanız Kontrole Tâbi Listede yer alan bir malzemeyi üretiyor ise ve bu malzeme için İthalat İhracat İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Savunma sanayi firmasında geçici veya kalıcı olarak çalışan personeliniz için Kişi Güvenlik Belgesi (KGB) almak istiyorsanız

Kişi Güvenlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceleri Kişi Güvenlik Belgesi başvurusu tek başına yapılabiliyor iken, Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, KGB Başvurusunun Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu ile birlikte yapılması konusunda karar alınmıştır.

Kişi Güvenlik Belgesi alınacak kişiler hakkında Emniyet ve MİT soruşturma yapıldığından, KGB başvurularının sonuçlanması 6 aya kadar sürebilmektedir. Bu süreyi en aza indirgemek için; mümkün olan en az sayıda personel (ortalama 5-6 kişi) için Kişi Güvenlik Belgesi Başvurusu yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kişi Güvenlik Belgesi Almak İçin Ön Şartlar Nelerdir?

Kişi Güvenlik Belgesini alacak kişinin yüz kızartıcı, vatana ihanet vb. kesinleşmiş veya devam eden mahkemelerinin olmaması gerekir.

Kişi Güvenlik Belgesi Almak İçin Nasıl Bir Yol Haritası İzliyoruz?

Adım 1: KGB başvurusu tek başına yapılamaz. Firmanız için Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu ile birlikte yapılır. Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Adım 2: Tesis Güvenlik Belgesi ve Kişi Güvenlik Belgesi için Teknik Hizmetler Daire Başkanlığına başvurulur.

Adım 3: Teknik Hizmetler Daire Başkanlığı, başvuru evraklarını alır ve başvurunun alındığına dair bir belge verir.

Adım 4: MSB; KGB başvurusu yapılan kişiler için öncelikle Emniyetten daha sonrada MİT’ten soruşturma yapılmasını talep eder. Başvurular ortalama olarak 2-6 ay arasında olmakla birlikte, mahkemesi devam eden ve şüpheli durumlarda bu süre 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Adım 5: MSB; soruşturmaları olumlu tamamlanan kişilerin belgeleri tanzim eder.

Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız.

Resmi Kaynaklar

MSY 317-2(C) Savunma Sanayi Güvenliği Yönergesi

5201 – Harp Araç ve Gereçleri İle Silah, Mühimmat Ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Yönetmelik

5201 – Harp Araç ve Gereçleri ile Silâh, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun

5202 – Savunma Sanayii Güvenliği Yönetmeliği

5202 – Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu

2018 Yılı Kontrole Tabi Malzeme Listesi

Wasssenaar Düzenlemesi Mühimmat Listesi

Etiketler

Bu makalede; Kişi Güvenlik Belgesi Nedir? Kişi Güvenlik Belgesi, Güvenlik Belgesi, Kişi Güvenlik Belgesi Başvuru Formu, Kişi Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır? Konuları ele alınmıştır. Detaylı bilgi için lütfen bizi arayın.