İnsan Kaynakları Danışmanlık Hizmeti

İnsan Kaynakları Danışmanlığı
İnsan Kaynakları Danışmanlığı
İK Danışmanlık Hizmeti

Bilgi Teknolojileri sektöründe; uzman, orta ve üst düzey rollerde, altın ve beyaz yaka pozisyonları için işe alım ve headhunting konularında insan kaynakları danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

  • Yazılım Mimarı, Yazılım Geliştirme Uzmanı, Yazılım Test Uzmanı, İş Analisti vb uzman pozisyonları
  • Proje Yöneticisi, Takım Lideri, Test Yöneticisi vb orta düzey yönetici pozisyonları
  • Genel Müdür, Projeler Direktörü, Ar-Ge Direktörü, Yazılım Mühendisliği Direktörü vb üst düzey yönetici pozisyonları
10-Adım-İK Kuralı nedir?

İşe alım ve headhunting hizmetlerimizde aşağıdaki tanımlı 10-adım-kuralını uygulamaktayız:

Adım 1: Sözleşme. Firmamız ile müşterimiz arasında hizmet sözleşmesi imzalanır.

Adım 2: Pozisyon analizi. Firmamız, müşteri firma ile görüşerek, aranan pozisyonun detaylarını tam olarak belirler.

Adım 3: Aday Arama. İnsan Kaynakları Uzmanımız, mevcut aday havuzu ve yeni iş ilanları (Kariyer.net, Linkedin vb) ile elde edilen özgeçmişler üzerinde ön elemeler yapar ve pozisyona uygun olan özgeçmişleri belirler.

Adım 4: Telefon Mülakatı: İnsan Kaynakları Uzmanımız, adaylar ile telefon üzerinde görüşme yaparak, pozisyonun niteliklerine uygun adaylar için Teknik Mülakat organize eder.

Adım 5: Teknik Mülakat. Teknik Uzmanımız, Skype üzerinden veya yüz yüze yaptığı teknik görüşmeler ile adayların pozisyona uygunluklarını analiz eder. Uygun bulunan adayları teknik ve envanter test adımına yönlendirir.

Adım 6: Envanterler ve Testler. Adaylara gönderilen online testler ile adaylar üzerinde Kişilik Envanteri ve DISC Envanteri gibi kişilik analiz testleri, İngilizce yabancı dil testi, Java, C#, C++, SQL testi gibi teknik testler uygulanır.

Adım 7: Müşteri Mülakatı. Uygun adayların özgeçmiş, Aday Mülakat Formu, Kişilik Envanteri, DISC Envanteri, İngilizce yabancı dil testi ve diğer tüm teknik test raporları müşteriye yönlendirilir. Müşterinin uygun bulduğu adaylar için müşteri mülakatı organize edilir.

Adım 8: Referans Kontrolü. İnsan Kaynakları Uzmanımız, adayların referansları ve önceki çalıştıkları firmalar ile görüşerek, adayların referans sorgulamalarını yapar.

Adım 9: İş Teklifi. Uygun adaylara resmi İş Teklif Mektubu iletilir.

Adım 10: İşe Yerleştirme. Tüm aşamalardan geçmiş adayların evrakları alınarak, müşteri firmada işe başlaması için gerekli işlemler yapılır.