Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?

Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?

Bir firmada gizlilik dereceli malzemeye, bilgiye veya dokümanlara nüfuz edecek kişilerin Kişi Güvenlik Belgesi ne (KGB) sahip olması zorunludur.

Kişi Güvenlik Belgesi
Kişi Güvenlik Belgesi

Kimler Kişi Güvenlik Belgesi Almalıdır?

Şu durumlarda, firmanızın şirket hissedarları, yönetim kurulu üyeleri, üst yönetim ve gizlilik dereceli projelerde çalışacak personel için Kişi Güvenlik Belgesi almanız gerekir:

  • Firmanız için Tesis Güvenlik Belgesi almak istiyorsanız (Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız)
  • Firmanız için Kuruluş İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Firman Kontrole Tâbi Listede yer alan bir malzemeyi üretiyor ise ve bu malzeme için Üretim İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Firman Kontrole Tâbi Listede yer alan bir malzemeyi üretiyor ise ve bu malzeme için İthalat İhracat İzin Belgesi almak istiyorsanız
  • Savunma sanayi firmasında geçici veya kalıcı olarak çalışan personeliniz için Kişi Güvenlik Belgesi (KGB) almak istiyorsanız

Kişi Güvenlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceleri Kişi Güvenlik Belgesi başvurusu tek başına yapılabiliyor iken, Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, KGB Başvurusunun Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu ile birlikte yapılması konusunda karar alınmıştır.

KGB alınacak kişiler hakkında Emniyet ve MİT soruşturma yapıldığından, KGB başvurularının sonuçlanması 6 aya kadar sürebilmektedir. Bu süreyi en aza indirgemek için; mümkün olan en az sayıda personel (ortalama 5-6 kişi) için KGB  başvurusu yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kişi Güvenlik Belgesi Almak İçin Ön Şartlar Nelerdir?

Kişi Güvenlik Belgesi ni alacak kişinin yüz kızartıcı, vatana ihanet vb. kesinleşmiş veya devam eden mahkemelerinin olmaması gerekir.

Kişi Güvenlik Belgesi Almak İçin Nasıl Bir Yol Haritası İzliyoruz?

Adım 1: KGB başvurusu tek başına yapılamaz. Firmanız için Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu ile birlikte yapılır. Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Adım 2: Tesis Güvenlik Belgesi ve Kişi Güvenlik Belgesi için Teknik Hizmetler Daire Başkanlığına başvurulur.

Adım 3: Teknik Hizmetler Daire Başkanlığı, başvuru evraklarını alır ve başvurunun alındığına dair bir belge verir.

Adım 4: MSB; KGB başvurusu yapılan kişiler için öncelikle Emniyetten daha sonrada MİT’ten soruşturma yapılmasını talep eder. Başvurular ortalama olarak 2-6 ay arasında olmakla birlikte, mahkemesi devam eden ve şüpheli durumlarda bu süre 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Adım 5: MSB; soruşturmaları olumlu tamamlanan kişilerin belgeleri tanzim eder.

Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız.

Resmi Kaynaklar

MSY 317-2(C) Savunma Sananayi Güvenligi Yonergesi

5201 – Harp Araç Ve Gereçleri İle Silah, Mühimmat Ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Yönetmelik

5201 – Harp Araç ve Gereçleri ile Silâh, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun 

5202 – Savunma Sanayii Güvenliği Yönetmeliği

5202 – Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu

2018 Yılı Kontrole Tabi Malzeme Listesi

Wasssenaar Düzenlemesi Mühimmat Listesi

Etiketler

kişi güvenlik belgesi nedir, nasıl, nereden alınır, ücreti maliyeti nedir, ne kadar sürer, ne işe yarar, milli gizlilik belgesi nedir, milli gizlilik nedir, milli gizlilik belgesi nasıl alınır, milli gizlilik belgesi ne kadar sürer, milli gizlilik kleransı nedir, milli gizlilik kleransı nasıl alınır, milli gizlilik kleransı ne kadar sürer, nato güvenlik soruşturması nedir, nato güvenlik soruşturması nasıl yapılır, nato güvenlik soruşturması ne kadar sürer, klerans sorgulama nedir, klerans sorgulama nasıl yapılır, klerans sorgulama ne kadar sürer, şahıs güvenlik belgesi nedir, şahıs güvenlik belgesi nasıl alınır, şahıs güvenlik belgesi ne kadar sürer, nato güvenlik belgesi nedir, nato güvenlik belgesi nasıl alınır, nato güvenlik belgesi ne kadar sürer, milli güvenlik belgesi nedir, milli güvenlik belgesi nasıl alınır, milli güvenlik belgesi ne kadar sürer, savunma sanayi güvenlik daire başkanlığı, msb teknik hizmetler daire başkanlığı,milli gizli kgb no msb, msb guvenlik sorusturmasi, msb güvenlik soruşturması formu 2020, msb güvenlik soruşturması sonuçları 2019, msb güvenlik soruşturması takibi, msb güvenlik soruşturmasi formu 2019, şahıs güvenlik belgesi sorgulama, şahis güvenlik belgesi koşullari, güvenlik soruşturması msb, kisi guvenlik belgesi, msb kişi güvenlik belgesi sorgulama, savunma bakanlığı güvenlik belgesi nasıl alınır, msb güvenlik belgesi kriterleri, güvenlik belgesi başvuru formu, güvenlik belgesi çıkma süresi.